Menu

Ważne parametry i funkcje foteli biurowych

Niewiele osób pracujących w biurze zdaje obie sprawę z tego, jak komfort siedzenia wpływa na zdrowie, kondycję kręgosłupa oraz samopoczucie. Biorąc pod uwagę ten aspekt, warto pamiętać o tym by wybierać wyposażenie biurowe, w tym krzesła i fotele z należytą starannością.

Atrakcyjne i wygodne fotele Wspomniane już siedziska zdecydowanie mogą uatrakcyjnić, ułatwić ten 8 -godzinny maraton wśród papierów i komputera. Komfortowy fotel nie tylko wpływa bezpośrednio na dobry humor pracownika, ale i pośrednio na efektywność jego pracy. Obserwując polskie miejsca pracy, nie trudno nie zauważyć, jak źle dobrane krzesła negatywnie oddziałują na pracowników. Powodują krzywizny kręgosłupa, nierzadko są przyczyną nie tylko zaistnienia, ale też narastania złego samopoczucia, co przekłada się na jakość jego pracy. Dlatego pracodawcy powinni być świadomi tego jak ważne jest wyposażenie miejsca pracy, które dla wielu pracowników jet drugim domem, zaś szczególną uwagę powinni zwrócić na fotele lub krzesła.

Czym kierować się kupując ten istotny element przestrzeni biurowej? Zasadniczym aspektem komfortowego fotela jest zarówno oparcie jak i siedzisko, którego w twardość będzie w jak największym stopniu dopasowana do indywidualnych potrzeb pracownika. Jeśli chodzi o oparcie, to najlepiej by dawało ono możliwość regulacji, by jak sama nazwa wskazuje stanowiło oparcie dla kręgosłupa, przylegając do pleców w jak największym stopniu. U wielu pracowników jednak zauważa się bezwarunkowy odruch wychylania sylwetki ciała do przodu. Krzesła z wygodnym, dopasowanym oparciem pełnia funkcję korygującą postawę, stymuluje do przyjmowania prawidłowej postawy ciała. Jeśli chodzi o regulację, warto by krzesło dawało możliwość dostosowania wysokości do wzrostu użytkownika, wysokości biurka oraz charakteru pracy. Niemniej jednak, fotel nie powinien być również za wysoki, ponieważ wówczas będą męczyły się nogi. Warto zainteresować się zakupem krzesła do biura ze specjalnym podnóżkiem, stanowiącym stabilne oparcie na nogi.

Wybierając wyposażenia nie wystarczy jedynie zapoznać się z teoretycznymi parametrami siedziska, oparcia, podłokietników. Z powodzeniem można w sposób praktyczny przetestować dane krzesło czy fotel. W tym celu można usiąść na co najmniej kilku modelach i określić, na jakim siedzi nam się najwygodniej. Ten empiryczny sprawdzian, może być cenną wskazówką wyboru. Jednak przed zakupem, warto zwrócić uwagę na cenę, która niejednokrotnie jest wyznacznikiem jakości mebla. Tu, również istotnym aspektem jest przetestowanie wybranych modeli. W wielu salonach meblowych, sprzedawcy dają możliwość sprawdzenia fotela w praktyce. Należy zaznaczyć, że nie należy do wybranych modeli podchodzić z entuzjazmem, ponieważ jego konsekwencją jest bardzo często rozczarowanie.

Parametry dobrego fotela biurowego Warto pamiętać o tym, że walory estetyczne nie są jedynym parametrem. Do zakupu należy podejść "na chłodno", analizując każdy element krzesła pod względem nie wyglądu, a solidności i funkcjonalności. Wracając do ceny, to nie jest ona głównym wyznacznikiem, choć wiele możne nam sugerować. Nierzadko, drogie meble będą trwalsze, solidniejsze stanowiąc inwestycję na długie lata - niestety, kosztem komfortu. Terminem, o którym nie można zapomnieć kupując krzesło jest ergonomia. Pojęcie to wprowadza jednocześnie kilka podstawowych zasad, mechanizmów niezbędnych w ergonomicznym krześle czy też fotelu. Chodzi tu przede wszystkim o mechanizmy, które pozwolą w łatwy sposób dostosować się do sylwetki użytkownika tak, by siedzisko, oparcie stanowiło najwygodniejszą i najmniej obciążającą formę dla całego ciała.

Absolwentka wystroju wnętrz, Poznań.