Menu

Ergonomia krzeseł biurowych

ergonomiczne krzesła biurowe

Pozycja siedząca nie jest naturalna pozycją dla człowieka, dlatego wybór krzesła do pracy siedzącej stanowi niezwykle ważny czynnik. Od jego jakości i wygody zależy produktywność i koncentracja w czasie kilku, czy nawet kilkunastu godzin, spędzonych przy biurku.

Każdy pracownik, który wykonuje tego typu pracę, musi mieć zapewnioną wygodę i odpowiednie warunki, w przeciwnym wypadku zmęczenie i dodatkowy stres mogą wpłynąć na większą liczbę błędów i problemów. Obecnie na rynku mamy olbrzymi wybór różnych modeli krzeseł, które możemy dopasować w zależności od potrzeb i wymogów pracowników.

Zobacz: BiznesLab - sale konferencyjne w Krakowie >>

Bardzo ważną kwestią jest ergonomia krzeseł. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość regulacji wysokości siedziska i oparcia, która jest już podstawą w większości foteli. W wielu modelach można dodatkowo regulować kąt nachylenia oparcia, a także regulować wysokość podłokietników. W grupie bardziej zaawansowanej technicznie są fotele, gdzie istnieje jeszcze opcja regulowania głębokości siedziska, położenie podłokietników i ich odległość od siedziska, regulacja wysokości i pozycji zagłówków oraz wiele innych wariantów, które są dostępne w modelach najwyższej jakości.

Najlepsze fotele biurowe będą idealnie dostosowywać się do sylwetki i wagi pracownika, podążać za ruchem jego ciała, dając możliwość blokady w najbardziej pożądanej pozycji. Nie bez znaczenia jest też materiał z którego fotel jest wykonany. Głównie chodzi tutaj o stelaż i jego podstawę - fotel niezapewniający stabilności będzie bardziej przeszkadzał niż pomagał w pracy. W zależności od wagi pracowników, każdy z nich będzie miał inny rozkład nacisku na fotel, co za tym idzie inny środek ciężkości.

Wobec tego fotel powinien mieć również odpowiednią sprężystość, co w niektórych modelach można regulować i ustawiać według indywidualnych potrzeb. Zwróćmy też uwagę na rodzaj obicia krzesła. W pomieszczeniach nieklimatyzowanych, gdzie pracownicy będą czas spędzać głównie przed komputerem, dobrze jest zakupić krzesła z siatką na oparciu, co zapewnia wentylację dla skóry. Również obicie ze skóry naturalnej jest dużo bardziej korzystne od tworzyw sztucznych.

Absolwentka wystroju wnętrz, Poznań.