Menu

Zestresowany zespół to zawsze nieproduktywny zespół

Praca zespołowa ma wiele korzyści.

Na początek, jest to nieskończenie bardziej przyjemna praca dla większości ludzi i zawsze jest ktoś w pobliżu, aby zaoferować wsparcie i pomoc, gdy rzeczy stają się trochę za dużo w ciągu dnia na fotelu biurowym. Praca zespołowa obejmuje również współpracę w ogromnym stopniu, a to oznacza, że kreatywne myślenie wysuwa się na pierwszy plan.

Aby jednak praca zespołowa przyniosła najlepsze efekty, należy unikać jednej rzeczy - stresu w miejscu pracy.

Zestresowany zespół nie będzie ani wydajny, ani pełen morale. W takiej sytuacji członkowie zespołu będą woleli pracować indywidualnie, będą czuli, że nie mają wsparcia, a pomysły, które normalnie krążą wokół stołów w nowoczesnych salach konferencyjnych, prawdopodobnie wyschną.

To nie jest pozytywny obraz.

Z tego powodu skupienie się na zarządzaniu stresem jest kluczowe.

Czy Twoja firma prowadzi politykę zarządzania stresem? Czy posiadasz pakiet, który pomaga zmniejszyć stres w miejscu pracy? Jeśli nie, to czas się tym zająć.

Stres jest bardzo szkodliwy na wielu poziomach i chociaż praca w zespole oznacza, że poszczególni koledzy zwracają uwagę na siebie nawzajem i dostrzegają oznaki stresu, często jest już za późno. Stres może zmienić zazwyczaj bardzo produktywnego i kreatywnego członka zespołu w kogoś, kto ledwo przebrnie przez dzień. Jest aż tak szkodliwy.

Aby zmniejszyć stres, ważne jest, aby przyjrzeć się obciążeniu pracą w zespole i sprawdzić, czy jest ono równomiernie rozłożone pomiędzy członków zespołu. Przyjrzyj się również terminom, których dotrzymania oczekujesz od członków zespołu i bądź szczery co do tego, czy są one realistyczne, czy też nie. Nierównomierne obciążenie pracą i nierealistyczne terminy to dwa główne powody, dla których stres wkrada się na pierwszy plan, więc wyeliminowanie tych dwóch możliwości już na wstępie przynosi dobre rezultaty.

Ponadto, zapewnienie pracownikom miejsca, do którego mogą się udać, gdy czują, że potrzebują chwili wytchnienia, może zdziałać cuda. Podziękuj za kabiny biurowe, miejsca do odpoczynku i miejsca na zewnątrz, do których mogą się udać, kiedy tylko sprawy zaczną się robić trochę za duże. Wtedy, kiedy będą mieli przerwę, której potrzebują, będą mogli wrócić i poczuć się szczęśliwsi i bardziej opanowani.

Komunikacja to kolejny element, który należy mieć w zespole. Jeśli niektórzy członkowie zespołu zawsze mówią nad sobą i biorą wszystkie kredyty za osiągnięcia zespołu, szybko zobaczysz, jak spada morale, a to ma bezpośredni związek ze stresem. Upewnij się, że rozumieją, że w zespole nie ma "ja" i że wszyscy są równi. Zespół musi być otwarty i każdy musi mieć możliwość wypowiedzenia się, kiedy tego potrzebuje, bez obaw, że zostanie wyśmiany lub osądzony.

Jako menedżer, ważne jest również, aby dostrzegać takie problemy i interweniować na wczesnym etapie, zanim staną się one ogromnym problemem.

Ogólnie rzecz biorąc, praca zespołowa jest bardzo skutecznym sposobem pracy i chociaż ma pewne pułapki, które należy rozważyć, zazwyczaj można je przezwyciężyć. Należy zapewnić, że cokolwiek dzieje się w zespole, jest to sprawiedliwe i równe.

Absolwentka wystroju wnętrz, Poznań.