Menu

Jak pomóc koledze, który jest pod presją

Od czasu do czasu każdy z nas odczuwa presję. Może to być spowodowane problemami w domu, które przeniosły się się na godziny pracy, albo z powodu napiętych terminów i dodatkowego obciążenia pracą. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby radzić sobie z presją w zdrowy sposób, tak aby stres nie wkradł się do pracy.

W większości biur panuje atmosfera pracy zespołowej, tzn. małe zespoły pracują wspólnie nad wykonaniem dużych zadań, dążąc do tego samego celu przy nowoczesnych stołach w salach konferencyjnych. Czasami jednak jeden z członków zespołu może być mniej wydajny lub mieć mniejszy wkład niż inni.

Istnieje wiele powodów, dla których tak się dzieje, ale nie zawsze jest to po prostu tak, że dana osoba nie pracuje tak ciężko, jak wszyscy inni. Może to po prostu wynikać z poczucia stresu i presji, co wpływa na ich zachowanie i w rezultacie na wydajność.

Zidentyfikowanie, kiedy może to mieć miejsce, a następnie wspólna praca zespołu nad rozwiązaniem tego problemu to najlepszy sposób na wzajemne wspieranie się i poprawę morale w całym środowisku biurowym.

Jak rozpoznać kogoś, kto może odczuwać presję

Jest bardzo prawdopodobne, że ktoś, kto znajduje się pod dużą presją, nie powie tego wprost. Zamiast tego prawdopodobnie będzie okazywać oznaki tego stanu rzeczy, ale będzie starała się to ukryć najlepiej, jak potrafi. Nadejdzie jednak czas, kiedy nie będzie można tego ukryć i problem stanie się oczywisty dla wszystkich. To właśnie wtedy stres w miejscu pracy może się nasilić.

Zanim do tego dojdzie, zwróć uwagę na poniższe sygnały świadczące o tym, że ktoś z Twojego zespołu może mieć problemy z pracą w biurze.

  • Nie są tak rozmowne, jak zwykle
  • Wydają się zdenerwowane bez powodu lub ogólnie wycofane wewnętrznie
  • Nie biorą udziału w sesjach współpracy
  • Popełniają nietypowe błędy
  • Ich mowa ciała wskazuje na negatywne nastawienie
  • Zaczynają spóźniać się z terminami i celami
  • Pracują coraz dłużej przy biurku

To wszystko są sygnały, że ktoś z Twojego zespołu może zmagać się z presją w jakiejś formie. Jak więc można im pomóc?

Ważne jest, aby nie od razu podejść do takiej osoby i poinformować ją, że wiesz, iż jest zestresowana i chcesz jej pomóc. Nie każdy chce przyznać, że jest zestresowany, choć z pewnością nie jest to coś, czego nikt nie powinien się bać. O wiele lepiej jest przyjąć łagodniejsze podejście, być może pytając, czy jest coś, w czym chcieliby, abyś im pomógł z lub zapytać, czy nie poszlibyście na kawę w przerwie na lunch, a następnie po prostu porozmawiać i oderwać myśli od problemów.

Dobrym początkiem jest pokazanie współpracownikowi, że jako zespół wszyscy jesteśmy dla siebie nawzajem. Następnie można spróbować wziąć na siebie trochę luzu i odciążyć go od niektórych zadań, współpracując i próbując zmniejszyć presję. Jeśli praca nie jest problemem, czasem wystarczy po prostu dać koledze znać, że jesteś z nim, jeśli chce porozmawiać. Wiele osób samodzielnie zmaga się z problemami i być może nie chce o nich rozmawiać, ale świadomość, że mogą to zrobić, jeśli tylko zechcą, może przynieść im ogromną ulgę.

W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi, a to oznacza, że od czasu do czasu zdarza się nam być trochę gorszymi od siebie lub zmagać się z pewnymi problemami. Nie ma znaczenia, czy jest to problem osobisty, czy związany z pracą. Stres w każdej sferze życia może wpływać na wydajność w pracy, ale współpraca w zespole i rozwiązywanie problemów w najlepszy możliwy sposób zapewni, że praca będzie wykonywana na bieżąco, a osoba przeżywająca trudny okres będzie się czuła wspierana w pracy.

Projektant krzeseł i foteli biurowych, Łódź.