Menu

3 Sposoby na zmniejszenie stresu w miejscu pracy dzięki projektowi biura

Stres to coś, o czym wiemy, że jest niebezpieczne, ale zwykle unikamy skupiania się na nim zbytnio.

Być może dzieje się tak dlatego, że wiemy, iż jest to ogromny problem i że podjęcie kroków w celu zmniejszenia ilości stresu w naszym życiu wymaga czasu i wysiłku. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, abyśmy wszyscy nauczyli się traktować stres w miejscu pracy bardziej poważnie i zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby go ograniczyć.

Stres pozostawiony sam sobie może być bardzo szkodliwy dla zdrowia, a w najgorszych przypadkach może nawet prowadzić do śmiertelnych chorób. Oczywiście, życie ze stresem nie jest piknikiem albo.

Ilość czasu, którą spędzasz siedząc przy biurku w biurze jest duża i to oznacza, że jeśli ciągle masz do czynienia ze stresem w swoim współczesnym środowisku biurowym, będziesz nieszczęśliwy i będziesz czuł się pod presją o wiele za często niż powinieneś. Mając to na uwadze, zarówno pracownicy jak i pracodawcy muszą pracować nad strategiami zarządzania stresem w miejscu pracy.

Zobacz ten film, aby zapoznać się z kilkoma sugestiami.

Jednym z obszarów, który być może nie przyszedł Ci do głowy, jest sposób, w jaki biuro jest zaprojektowane. Kiedy biuro jest źle zaprojektowane, nie działa w pełni zgodnie z zasadą łagodzenia stresu. Jednak, gdy staranna myśl i uwaga idzie do projektowania biura może rzeczywiście pomóc zmniejszyć stres i zwiększyć morale.

Nie jesteś pewien jak? Sprawdź te trzy powody, dla których przemyślenie projektu biura może pomóc w zmniejszeniu stresu w miejscu pracy.

Więcej przestrzeni osobistej

Pomijając kwestię dystansu społecznego, upewnienie się, że biuro zostało zaprojektowane z myślą o dużej ilości miejsca oznacza, że pracownicy nie będą się o siebie potykać i nie będą czuli się zamknięci w sobie. Oznacza to pozostawienie wystarczającej ilości miejsca pomiędzy krzesłami biurowymi i biurkami oraz umożliwienie ludziom poruszania się bez poczucia klaustrofobii. Jest to również element, który może pomóc w przyciągnięciu nowych talentów do firmy - dobrze zaprojektowane biura z pewnością odgrywają rolę.

Sprzęt elektryczny jest umieszczony z dala od regularnych obszarów roboczych

Nie ma nic bardziej stresującego niż konieczność siedzenia obok głośnej i gorącej drukarki przez większość dnia pracy. Kiedy biuro jest zaprojektowane z myślą o redukcji stresu, takie urządzenia są umieszczone nieco dalej od miejsc, w których ludzie próbują wykonywać swoją pracę. Pomaga to ograniczyć rozproszenie uwagi i pozwala się skoncentrować, a jednocześnie jest wygodniejszym sposobem pracy.

Cud psychologii kolorów

Kiedy mówimy o projektowaniu biura, mówimy również o wystroju. Psychologia koloru mówi nam, że niektóre kolory mają zdolność wpływania na nasz nastrój. Tak więc, biuro, które jest urządzone w kolorze wysokooktanowym, takim jak czerwony lub pomarańczowy będzie wywoływać stres, ponieważ czuje się w nim szybkie tempo i przytłoczenie. To samo można powiedzieć o zderzających się kolorach i zbyt wielu wzorach. Jednakże, gdy udekorujesz swoje biuro w uspokajających kolorach, takich jak te z nutą natury - żółty, niebieski, zielony, beżowy itp.

Jeśli myślałeś, że w projektowaniu biura chodzi tylko o zrobienie dobrego wrażenia - jesteś w błędzie! Sposób, w jaki zaprojektujesz swoje biuro może mieć wpływ na to, jak Twoi pracownicy czują się podczas pracy, co bezpośrednio wiąże się z redukcją stresu.

Projektantka zagospodarowania przestrzeni biurowej, Warszawa.